Courses By Semester

School Year
Semester
Campus
Course Section Session Cred. Instructor Times Taken/Seats Spaces Waiting
Business Organizations II (L105G) (P) 1 3 2 Babak Shakoory MON 6:30pm-9:30pm 21/30 0
Business Organizations II (L105G) (P) 2 3 2 Matt Dardenne TUE 1:30pm-4:30pm 16/30 0
Civil Procedure II (L111G) (P) 1 3 2 Denise Kerner TUE 11:00am-12:20pm, THU 11:00am-12:20pm 20/48 0
Civil Procedure II (L111G) (P) 2 3 2 James Mugridge TUE 6:30pm-9:30pm 27/45 0
Community Property (L115) 1 3 3 Zepure Attashian THU 3:00pm-6:00pm 24/35 0
Constitutional Law II (L125G) 1 3 3 Jeffrey Purvis MON 1:00pm-2:20pm, WED 1:00pm-2:20pm 11/35 0
Constitutional Law II (L125G) 2 3 3 Jeffrey Purvis MON 6:30pm-9:30pm 26/35 0
Contracts II (L130G) 1 3 3 Justin Atkinson MON 11:00am-12:20pm, WED 11:00am-12:20pm 23/48 0
Contracts II (L130G) 2 3 3 Lawrence Artenian WED 6:30pm-9:30pm 25/48 0
Criminal Procedure (L135G) 1 3 3 Phillip Cherney TUE 9:30am-10:50am, THU 9:30am-10:50am 0/30 0
Criminal Procedure (L135G) 2 3 3 Jonathan Conklin TUE 6:30pm-9:30pm 30/48 0
Evidence II (L140G) 1 3 3 John Malmo TUE 11:00am-12:20pm, THU 11:00am-12:20pm 13/40 0
Evidence II (L140G) 2 3 3 John O'Connor TUE 6:30pm-9:30pm 21/48 0
Legal Methods II (L151-G) 1 3 2 Alicia Wrest THU 1:30pm-4:30pm 9/12 0
Legal Methods II (L151-G) 2 3 2 Mark Masters THU 6:30pm-9:30pm 8/12 0
Legal Methods II (L151-G) 3 3 2 Conlin Reis THU 6:30pm-9:30pm 8/12 0
Legal Methods II (L151-G) 4 3 2 Anastasya Uskov THU 6:30pm-9:30pm 7/12 0
Legal Methods II (L151-G) 5 3 2 Ray Horng THU 6:30pm-9:30pm 7/12 0
Legal Methods II (L151-G) 6 3 2 Daniel Danziger THU 1:30pm-4:30pm 9/12 0
Moot Court Competition (L156) 1 3 2 Justin Atkinson FRI 6:30pm-9:30pm 1/10 0
Real Property II (L160G) 1 3 2 Gregory Olson MON 3:00pm-4:20pm, WED 3:00pm-4:20pm 9/30 0
Real Property II (L160G) 2 3 2 Andrew Kucera WED 6:30pm-9:30pm 23/35 0
Real Property Drafting (L161) 1 3 1 Gregory Olson MON 4:25pm-5:20pm 8/30 0
Real Property Drafting (L161) 2 3 1 Andrew Kucera WED 5:15pm-6:15pm 23/35 0
Remedies II (L165G) 2 3 2 Andrew Kucera MON 6:30pm-9:30pm 38/40 0
Torts II (L170G) 1 3 3 Christine Goodrich MON 1:30pm-2:50pm, WED 1:30pm-2:50pm 17/48 0
Torts II (L170G) 2 3 3 Christine Goodrich MON 6:30pm-9:30pm 31/48 0
Wills Trusts & Estates II (L175G) 1 3 3 Kathi Kesselman TUE 3:00pm-6:00pm 21/30 0
Wills Trusts & Estates II (L175G) 2 3 3 Matthew Farmer WED 6:30pm-9:30pm 18/30 0
Professional Responsibility (L180) 1 3 2 Denise Kerner THU 6:30pm-9:30pm 26/40 0
Legal Process (L203) 1 3 3 Justin Atkinson THU 6:30pm-9:30pm 16/45 0
Prisoner Rights (L232) 1 3 2 Erica Grosjean TUE 6:30pm-9:30pm 7/25 0
Criminal Trial Practice (L251) 1 3 3 Mark Cullers WED 6:30pm-9:30pm 11/12 0
California Energy Law and Practice (L296) 1 3 2 Paul Kerkorian MON 2:30pm-5:30pm 8/20 0
Spring Clinical (1 unit) (L350SP) 1 3 1 Justin Atkinson 5/10 0
Spring Clinical -( 2 units) (L351SP) 1 3 2 Justin Atkinson 14/10 0
Spring Clinical (3 units) (L352SP) 1 3 3 Justin Atkinson 4/10 0
Spring Clinical -( 4 units) (L353SP) 1 3 4 Justin Atkinson 2/10 0
Directed Field Clinic - NALC (L371) 1 3 3 Gregory Olson MON 9:00am-12:00pm, WED 9:30am-11:30am 4/10 0
Directed Research in Legal Problems (L381) 1 3 1 Justin Atkinson 3/10 0
Law Review Editor (L420) 1 3 3 Justin Atkinson 1/10 0
Law Review Writing (L421) 1 3 3 Justin Atkinson 3/10 0
Teaching Assistant - 1 or 2 or 3 (L455) 1 3 1 Justin Atkinson 3/10 0